Конспект логопедичного заняття у старшій групі для дітей з ГНР «Слова-дії. Логопедичне заняття на тему: "Слова-дії" Гімнастика для дрібної моторики

Конспект відкритого логопедичного заняття у підготовчій групіна тему: «Диференціація слів-предметів та слів-дій»

Цілі:

  1. Корекційно-розвиваючі:

Закріплення понять про слова, що позначають предмети та дії;

Розвиток слухової уваги, лінійної речеслухової пам'яті,

Вербально – логічного мислення.

  1. Освітні:

Закріплення порядкового рахунку.

  1. Виховні:

Навчання дітей взаємодії один з одним у рамках гри.

Хід заняття

  1. Організаційний момент.

Логопед: «Подивіться, як багато у нас гостей. Привітайте і більше не відволікайтеся.

Встали в ряд, підрівнялися, по порядку номерів розрахуйтеся. Сяде той, хто підбере слова-дії до слова «м'яч». М'яч що робить?
Діти: "Скаче, котиться, летить, падає, ударяється, підстрибує, відскакує, здувається, лопається, рветься, валяється, лежить, перелітає, крутиться, обертається, ...".

  1. Введення у тему.

Логопед: «Зараз я загадуватиму вам загадки. Ви спочатку уважно слухаєте та думаєте. Хто першим підніме руку, той і відповідатиме.

Лежить, дзижчить. (Бджола)

Микає, жує. (Корова)

Сторожить, гавкає. (Собака)

Плаває, мовчить. (Риба)

Хрюкає, чавкає. (Свиня)

Логопед: Хто назве всі відгадки? Що це за слова? Які питання ставимо до слів-предметів? А як слова-предмети зображуються графічно? (одною рисою) А руками? (Рука горизонтально біля грудей)

Логопед: «А зараз ви мені підкажіть, що роблять люди названих професій:

Лікар... (лікує).

Вчитель … (вчить)

Рибалок … (ловить)

Продавець … (продає)

Письменник … (пише)

Лікує, вчить, ловить, продає, пише – що то за слова?

А які питання ми ставимо до слів-дій?

Як слова – дії зображуються графічно? (двома рисами) А руками? (Дві руки паралельно біля грудей)

Логопед: «Сьогодні ми будемо вчитися розрізняти слова-предмети та слова-дії».

3. Закріплення матеріалу попередніх занять. (Гра: «Пограємо

У логопедів»)

Логопед: «Пограємо в «логопедів»: один із вас виходить до дошки – буде учнем, а решта – «логопеди».

«Логопеди» називають упереміш слова-предмети та слова-дії, а учень ставить до них питання». (Діти грають)

Логопед: А тепер навпаки: «логопеди» порушують питання: «Хто? Що? Що робить? А учень до питань добирає слова.

4.Фізмінутка.

Логопед: «Розкажемо вірш руками»

Діти грають.

5.Розвиток слухової уваги, лінійної слухової пам'яті.

(Гра «Хто найуважніший?)

Логопед: «Перед кожним на столі лежить стопка карток із графічним зображенням слів-дій та слів-предметів. Я називаю слова, а ви викладаєте графічне зображення слів у тому порядку, як я назвала. Хтось один гратиме біля дошки.

6. Розвиток вербально – логічного мислення(Гра «4-й зайвий»)

Логопед: «Я називаю чотири слова, одне з них зайве. Здогадайтеся, яке?

7.Виділення слів дій та слів-предметів із пропозиції.


Вчитель-логопед Шведова Тамара Федорівна

Муніципальний автономний загальноосвітній заклад
«Середня загальноосвітня школа №2 з поглибленим вивченням іноземних мов» муніципальної освіти місто Ноябрськ

Тема: СЛОВА-ДІЇ

Тип заняття – заняття з метою закріплення, узагальнення та систематизації знань відповідно до завдань І етапу корекційно-розвивальної роботи.

Вид заняття: фронтальне групове логопедичне заняття.

Цілі: закріплювати знання про дієслово (слова-дії), удосконалювати лексико-граматичний лад мови.
Завдання:
Освітні:
навчати постановки питань до слів, що позначають дію;
розвивати вміння практичного вживання у мовленні слів, що позначають дії предмета;
диференціація дієслів від інших слів;
вивчати співвідносити слова-дії зі своїми графічним позначенням.
вчити підбирати слова-дії до слів-предметів.
Розвиваючі:
розвивати слухову увагу та пам'ять, мислення;
розвивати вміння узгодження та управління;
розширювати словниковий запас;
розвивати дрібну та артикуляційну моторику;
формувати оптико-просторове орієнтування, увагу, зорову пам'ять, уяву;
вчити правильно та логічно викладати свої думки.
Виховні:
виховувати спостережливість до мовних явищ, мовну активність, доброзичливі стосунки;
розвивати самостійність, самоконтроль,
формувати взаєморозуміння, навички співробітництва.

Устаткування.
комп'ютер, мультимедіапроектор, екран,
класна дошка;
картинки, що зображують предмети дії, сюжетні картинки;
індивідуальні дзеркала.
презентації, підготовлені у програмі Microsoft Power Point.

Хід заняття
I. Організаційний момент. (слайд 2) (Клацання)
Продзвенів і змовк дзвінок -
Починається урок.
- Здрастуйте, хлопці.
- Доповніть речення. Клацніть по екрану.
- На занятті наші очі уважно дивляться і всі (бачать), вушка уважно слухають і всі (чують), голова добре (думає).
Клацання миші по екрану
– Як називаються слова, які ви доповнювали? (слова-дії).
Повідомлення теми та мети заняття.

Сформулюйте тему заняття. Клацання миші по екрану
- Молодці!
Сьогодні на занятті ми продовжимо роботу на тему «Слова-дії», будемо вчитися підбирати слова-дії до предмета, складати пропозиції з ними, вчитися ставити питання до слів-дій та багато іншого. Заняття буде цікавим.
Але спочатку
Клацніть по екрану – перехід на слайд 3.
Артикуляційна гімнастика. (слайд 3) (Клацання)

Підготуємо наші губи, язичок до чіткої правильної вимови, виконаємо гімнастику артикуляції.
Мета: Вироблення правильних, повноцінних рухів артикуляційних органів, необхідних для правильної вимови звуків, та поєднання простих рухів у складні артикуляційні уклади різних фонем.

Артикуляційні вправи:
1. «Збірник» (слайд 4)
Зуби рівно ми стуляємо
І паркан отримуємо.
А зараз розсунемо губи,
Порахуємо наші зуби.
Клацніть по екрану – перехід на слайд 5
2. «Дудочка» (слайд 5)
Губи тягнемо в трубочку
І граємо в дудочку.
Клацніть по екрану – перехід на слайд 6
3. «Віконце» (слайд 6)
Зуби рівно ми стуляємо
І паркан отримуємо.
Губи ми трохи зрушуємо
І віконце отримуємо.
Клацніть по екрану – перехід на слайд 7
4. «Куля» (слайд 7)
Повітря в щоки набираємо,
ніби кульку надуємо.
Клацніть по екрану – перехід на слайд 8
5. "Чистимо зубки" (слайд 8)
Чищу зуби, подивися,
Чи не хворіли щоб вони.
Клацніть по екрану – перехід на слайд 9
6. «Часики» (слайд 9)
Тік-так, тик-так
ходить маятник ось – так.
Клацніть мишу по екрану – перехід на слайд 10

Основна частина. Робота із словами, що позначають дію предмета.

1. Розвиток логічного мислення (слайд 10) (Клацання)
Відгадайте загадки.
Він прийшов, наповнив діжки.
Поливав старанно грядки.
З шумом вікна відчиняв.
На ганку потанцював.
Поблукав по даху досхочу.
І пішов по калюжах у поле.
(Дощ)
Він живе в лісі дрімучому.
Сам він сірий та колючий.
Вночі ходить, удень спить.
Якщо сердиться – бурчить.
(Їжачок)
Перевалку звір іде Малином і медом. Любить солодке дуже. А коли приходить осінь, Лезе в яму до весни, Де спить і бачить сни.
(Ведмідь)
Клацання миші на екрані з'являються картинки.

Підберіть з тексту якнайбільше слів-дій до кожного відгаданого предмета.
- Поставте до них запитання.
- Що означають ці слова?
Клацніть по екрану – перехід на слайд 11.
2. Робота над словами синонімами. (слайд 11)

Запам'ятайте та повторіть:
біжить, мчить, мчить;
турбується, хвилюється, тривожиться, переживає;
крутиться, крутиться, крутиться, обертається, в'ється.
- Що означають ці слова, які питання вони відповідають?
Згадайте та назвіть слова-дії, близькі за змістом наступним словам обертається.
мчить...,
турбується.
Клацніть по екрану з'являються Слова для довідок.
Клацніть по екрану.
Клацніть по екрану – перехід на слайд 12.
3. Робота над визначенням дії предмета. (Слайди 12, 13, 14, 15).

Розгляньте уважно картинки. Які дії роблять, зображені люди (співачка, піаніст, балерина, художник, учитель, скульптор, лікар, вихователь, маляр, кухар, продавець, прибиральниця, хлопчик, бабуся, мама, двірник).
Продовжіть речення, підібравши слова-дії.
Кравчиха (шиє, пришиває, зшиває).
Кухар... (варити, солити, заважати, смажити, різати).
Прибиральниця... (підмітати, протирати, мити, витирати, прибирати).
Клацніть по екрану – перехід на слайд 16.

4. Фізмінутка для очей (слайд 16).

5. Робота з активізації дієслівного словника. (слайд 17) (Клацання)

1) Прочитайте словосполучення. Замініть їх одним словом, що означає дію:
зробити подарунок – подарувати;
здобути перемогу - ...;
знайти рішення - ...;
покрити фарбою -...;
займатися ліпленням....
Запишіть слова в зошит.
Клацніть по екрану – перевірка.
2) додаткове завдання.
Продовжіть речення, вставте відповідні за змістом слова-дії
Вночі на небі яскраві зірки. (світлять)
Хлопчик на чайник плити. (поставив)
Аркуш з берези. (упав)
Паша на трамваї. (їде)
Бджола у вулик мед. (несе)
6. Фізмінутка.
Гімнастика для дрібної моторики:
-Щоб чітко говорити, треба з пальцями дружити, частіше робити пальчикову гімнастику та масаж.
Щоб міцною бути долонькою
Помасажуємо трохи.
Десять разів натискаємо
І долоні поміняємо.
Пальці дружна сім'я,
Друг без одного їм не можна.
Ось великий!
А це – середній.
Безіменний та останній –
Наш мізинець, маля!
У-у-у! Вказівний забули.
Щоб пальці дружно жили,
Будемо їх з'єднувати
І рухи виконувати
Пальчикові вправи.
- кулак,
- ребро,
- долоня,
- гра на піаніно.
Масаж.
Щоб здоровий був пальчик наш,
Зробимо йому масаж.
Сильніше розітремо

І до іншого перейдемо.
Діти кладуть випрямлений вказівний палець лівої руки внутрішньою стороною на вказівний та середній пальці правою. Потім розтирають його тильну сторону по всій довжині пальцем правої руки. Також масажують інші пальці. Повторюють вправу кілька разів, змінюючи руки.
Ми зі зворотного боку
Пальчик розтерти повинні,
Щоб він повеселішав,
Був здоровим і не хворів.

Діти кладуть випрямлений вказівний палець лівої руки тильною стороною на вказівний та середній пальці правою. Потім розтирають його внутрішній бік по всій довжині великим пальцем правої руки. Також масажують інші пальці. Повторюють вправу кілька разів, змінюючи руки.

7. Графічне зображення слів-дій.

Послухайте речення. Назвіть слово, яке означає дію. Поставте питання. Спишіть речення, замінивши слово-дію графічною схемою.
Діти співають пісень. Світить лагідне сонечко. По морю пливе кораблик. Заєць ховається від лисиці. Мишко розбив вазу. Дме сильний вітер.

V. Результат заняття.

Клацніть по екрану – перехід на слайд 18.
- Ви молодці. Ми всі встигли зробити і багато чого навчитися. Вам сподобалося заняття? Який у вас настрій?
- Про що ми говорили на занятті?
- На яке питання відповідають слова-дії?
– Ви сьогодні добре працювали на занятті.
- Заняття закінчено, до побачення.

Список літератури:

1. Мазанова Є.В. КОРЕКЦІЯ АГРАМАТИЧНОЇ ДИСГРАФІЇ. Конспекти занять для логопеда/Є.В. Мазанова. – М.: Видавництво ГНОМ та Д, 2006. – 136 с.
2. Єфіменкова Л. Н., Мисаренко Г. Г. Організація та методи корекційної роботи логопеда на шкільному логопункті: Посібник для логопеда. М: Просвітництво, 1991.
3. [ Завантажте файл, щоб подивитись посилання ] , [ Завантажте файл, щоб подивитись посилання ] Пальчикова гімнастика з предметами.-Видавництво: АРКТІ, 2006.

Список Інтернет-ресурсів:

Галкіна І.А. Електронні фізхвилинки. "Промінчики". Сайт вчителя початкових класів Галкіної Інни Анатоліївни. [ Завантажте файл, щоб переглянути посилання ]
Зображення:
Ведмідь [ Завантажте файл, щоб подивитись посилання ]
Їжачок [ Завантажте файл, щоб подивитись посилання ]
Дощ [ Завантажте файл, щоб переглянути посилання ]

Заголовок 1Заголовок 2Заголовок 3Заголовок 415


Додані файли

Саттарова Л.А.
вчитель-логопед, МАУО "Надія" м. Нижнєкамськ.

Тема: Слова-дії

Конспект логопедичного заняття на тему: «Слова-дії». Заняття можна проводити з дітьми дошкільного віку, з молодшими школярами, а також дітьми з ОВЗ відповідно до рівня мовного розвитку. Сполучною ниткою між етапами занять є пісня героїв мультфільмів, яких відгадують діти. Завдання даються від імені героїв. Звучання уривків пісень створює сприятливу атмосферу, що дозволяє активізувати пізнавальні процеси дітей та зводить до мінімуму стомлення.

Тема: Слова-дії.

Освітні:

Ознайомити зі словами діями та питанням на яке вони відповідають. -розширювати та активізувати словниковий запас словами, що позначають дії;

Корекційні:

Розвивати слухову увагу при прослуховуванні пісень (на протязі заняття)

Розвивати зорову пам'ять під час запам'ятовування предметів на картинці (зад№1)

Розвивати загальну моторику (зад №4, фізхвилинка)

Розвивати слухову пам'ять (фізхвилинка).

Виховні

Виховувати правильне ставлення до позитивних та негативних дій (зад№8)

Обладнання: DVD програвач та записи пісень з мультфільмів. Зображення сюжетні, картинки тварин або презентація.

Хід заняття.

1.Орг. момент. Вітаю! Уважно прислухайтеся та назвіть усі звуки, які ви почуєте.

2Повторення. Розгляньте сюжетну картину «Живий куточок» запам'ятайте та назвіть по пам'яті (закриваю картину).

А предмети на картинці, які позначають живі предмети (діти, вихователька, пташки, рибки, і т.д.) На яке питання вони відповідають? Хто?

Б Предмети, які позначають неживі предмети (стіл, стільці, акваріум, клітина і т.д.) На яке питання вони відповідають? Що?

Відкриваю картину, а тепер дайте відповідь на запитання Що робить хлопчик?

Що робить дівчинка? - Поливає. Що робить вихователька? - Допомагає

Яке запитання я вам ставила? - Що робить?

3 Оголошення теми: Сьогодні ми з вами працюватимемо зі словами, які позначають дії предметів, а допомагатимуть нам герої мультфільмів

Звучить пісня. Відгадайте, хто це? - Левеня і Черепашка.

Що робить у пісні Левеня? -Сидить, лежить, ворушить. Носоріг? -Йде. Крокодил? -Пливе

Левеня пропонує пограти в гру:

Я показую дію.а ви відгадуйте, що я роблю?

4.Гра«Що ми робимо не скажемо, а що робимо покажемо»

Діти по черзі виходять до дошки демонструють дію, інші відгадують її.

Звучить пісня, відгадайте, хто це? - Вінні Пух

Вінні Пух просить відповісти на запитання:

Що робить корова? -Мичить

Кінь що робить? -Рже

Кішка що робить? -Мяукає

Що робить собака? -Рахає

Гусак що робить? -Гогоче

Качка що робить? -Крякає

Що робить курка? -Кудахчет

6.Фізмінутка. Запам'ятай порядок дій та виконайте їх

«Тупай, плескай, стрибай.»

«Клопай, присідай, тупай»

«Присідай, плескай, тупай.»

«Маші, плескай, тупай.»

Звучить пісня. Відгадайте хто це? -Червона Шапочка

Червона Шапочка просить нас підібрати слова предмети до слів дій

7.Гра Підбери слова

Пливе (парохід, качка, човен, ...)

Росте (дерево, квітка., Дитина ...)

Співає (пташка, співак, дівчинка ...)

Повзе (жук, змія, ящірка ...)

Їсти (комар, іграшка, мишка ...)

Звучить пісня. відгадайте, хто це? -Кіт Леопольд

Кіт Леопольд просить розділити добрі слова дії від поганих

Якщо слово означає хорошу дію будемо посміхатися, якщо погане-хмурити брови

Допомагає, сумує, намагається, навчається, лінується, читає, б'ється, працює, хворіє, сумує,

заступається,

Звучить пісня, відгадайте, хто це? - Чебурашка

Чебурашка просить скласти пропозиції щодо сюжетних картинок і назвати слово-дію.

8. Складання пропозицій

(Показуються сюжетні картинки)

Тато пилососить килим. Слово дія -пилососить

Діти грають із машинками. Слово-дія -грають

Мама варить суп. Слово дія -варить.

Хлопчик підмітає підлогу. Слово дія-підмітає.

9.Підсумок. З якими словами ми сьогодні працювали? (Зі словами діями.)

На яке питання вони відповідають? (Що робити?)

10. Оцінка.

Вчитель-логопед Зяблова О.О.

Конспект логопедичного заняття,

проведеного у старшій групі для дітей із ТНР

ТЕМА: Слова, що вказують на дії предметів.

ЦІЛІ:

Освітні:

Практичне засвоєння дітьми слів, що позначають дії,

Формування вміння у дітей ставити запитання до слів та відповідати на них.

Корекційні:

Розвиток загальної, дрібної, артикуляційної моторики, міміки, голосу,

Розвиток фонематичного слуху,

Розвиток уваги, пам'яті, мислення.

Виховні:

Виховання інтересу до заняття,

Виховання самоконтролю за своєю мовою,

Виховання доброзичливого ставлення одне до одного.

ОБЛАДНАННЯ: сюжетні картинки, сигнальні картки, олівці, аркуш паперу, «чарівний мішечок», іграшки, м'ячик.

ХІД ЗАНЯТТЯ:

1. Організаційний момент.

Сьогодні на занятті ми будемо показувати і називати багато різних дій, рухів, ставити питання та відповідати на них. Але спершу зробимо Логопедичну гімнастику.

2. Логопедична гімнастика.

Руки вгору піднімаємо, а потім їх опускаємо,

а потім їх розведемо і до себе скоріше притиснемо.

Брови догори піднімаємо, а потім їх опускаємо.

Щечки ми обдули, щічки ми втягнули.

Здивувалися, посміхнулися, погладшали, схудли,

На місця тихенько сіли.

Виконуємо масаж пальчиків (називаємо кожен пальчик).

Масаж обличчя (називаємо частини особи).

Зарядка для губ (А-О-У-І – «вимовляємо» без голосу, високим голоском – «пісенька лисички», низьким голоском – «пісенка ведмедя»)

Заряджання для язичка.

3. Розвиток фонематичного слуху.

Гра «Злови звук».

Логопед називає низку звуків, діти повинні ляснути у долоні («зловити») заданий звук.

Гра «Сигнальники».

Логопед називає низку слів, діти піднімають сигнальну картку на слово із заданим звуком.

Гра «Запам'ятай та повтори».

Логопед називає складові доріжки, діти їх повторюють.

4. Робота на тему.

Логопед дає завдання дітям:

Вуля, малюй!

Діти, скажіть одним словом, що робить Уляна?

Діти: - Малює.

Логопед: - Ваня, пострибай на одній ніжці!

Діти, скажіть одним словом, що робить Ваня?

Діти: - Стрибає.

Логопед: - Леро, кинь мені м'ячик!

Що робить Лера?

Діти: - кидає.

Логопед: - Альоша, поплескай у долоні!

Що робить Альоша?

Діти: - ляскає.

Логопед: - Діти, ви назвали багато різних слів. До цих слів можна поставити запитання "Що робить?" Усі ці слова означають різні дії. Ми називатимемо їхні слова-дії.

Логопед називає слова-дії, а діти ставлять до цих слів питання «Що робить?»

Варить, шиє, гавкає, спить, плаває, пише, сміється.

6. Фізмінутка.

7. Закріплення матеріалу.

Гра "Хто що робить?"

Логопед: - Діти, розгляньте кожен свій малюнок і дайте відповідь одним словом на запитання «Що робить?»

Діти по черзі називають слова-дії: в'яже, варить, біжить, гавкає, миє, читає.

Логопед: - Діти, яке можна поставити питання до слів-дій?

Діти: Що робить?

Гра "Чарівний мішечок".

Логопед: - Діти, дістаньте із чарівного мішечка по одному предмету і скажіть одним словом, що він може робити?

Діти дістають іграшки: машинка, м'ячик, дзвіночок, літачок, їжачок, ведмежа, називають слова-дії: їде, скаче, дзвенить, летить, колеться, гарчить.

8. Підсумок заняття.

Логопед: - Діти, сьогодні на занятті ви виконували різні дії, називали слова-дії, вчилися ставити запитання до слів (Що робить?)

Логопед оцінює роботу дітей та заохочує їх.


Конспект фронтального заняття логопеда

із групою учнів 1-го класу (ОНР Шур.)

Тема заняття : «Слова, що позначають дію предмета»

Мета заняття:

Завдання:

  1. Розвиток уміння виділяти слова, що позначають дію предмета, спираючись на його лексичне та граматичне значення.

    Розвиток уміння ставити питання до слова-дії.

    Графічне позначення слова-дії.

    Диференціація слів-предметів та слів-дій.

    Збагачення дієслівного словника рахунок утворення дієслів від звуконаслідувальних слів.

    Розвиток моторики.

    Розвиток зорової, слухової уваги, виборчого гальмування.

    Розвиток мовлення.

    Розвиток уваги, пам'яті, мислення.

    Розширення та вдосконалення словникового запасу учнів.

    Розвиток зорового сприйняття, уваги.

    Формування вміння прийняти навчальне завдання.

    Формування адекватної самооцінки.

Обладнання:

    музичний центр;

    диск "Звуки природи";

    друковані прописи;

    призи.

Хід заняття:

«Ква-ква-ква» та «rва-ква-ква»?

Стрибок-трусишка,

Хвіст - коротун,

Очі з косинкою,

Вушка вздовж спинки,

Шубка у два кольори –

На зиму та на літо.

Хто зубами клацає та клацає?

У села бродить ….

Живе в нірці,

Гризе кірки.

Невеликі ніжки,

Дуже боїться кішки.

Хто забувши тривоги,

Спить взимку у барлозі?

2). Назвіть усі слова-відгадки.

3). Що означають ці слова?

Які предмети?

На яке питання відгукуються ці слова?

4). З якої казки ці звірі? Мишка-Норушка, Жаба-Квакушка, Зайчик-Побігайка, Вовк-Зубами Щук і Ведмідь?

Діти вітаються.

ЖАБА

ЗАЄЦЬ

ВОЛК

МИШКА

ВЕДМЕДЬ

Діти згадують, називають слова-відгадки.

Предмети.

Живі.

Хто?

«Теремок»

II . Основна частина

Активізація словника, уточнення, збагачення словника.

Активізація словника, уточнення, збагачення словника. Утворення дієслів від звуконаслідувань.

Розвиток зорових функцій. Розвиток логічного мислення.

Розвиток зорових функцій, уваги, спостережливості.

Ми сьогодні з вами складемо нову казку, в якій Ведмідь не поламає наш теремок. У нашій казці Ведмідь-учитель. Він мудрий, розумний. Даватиме завдання звіряткам, а ми допомагатимемо їм виконувати їх.

Завдання 1.Хто як пересувається?

жаба (що робить?) - …….

мишка (що робить?) - …

заєць (що робить?) - …

вовк (що робить?) - …

ведмідь (що робить?) - ….

жаба (що робить?) - …….

мишка (що робить?) - …

заєць (що робить?) - …

вовк (що робить?) - …

ведмідь (що робить?) - ….

Що за слова ми називали? Що означають наші слова?

на яке питання відгукувалися слова?

Про що ми сьогодні говоритимемо, про які слова?

Завдання 3. Гра «Найуважніший»

Дуже важливо дітям бути слухняними та слухатися старших. Інакше з ними трапляються різні неприємності. Подивіться на картинку, яка тварина втекла зі свого місця? Поверніть його.

Завдання 4. Графічний диктант.

Згадайте, як позначаються слова – предмети?

Згадайте, як позначаються слова – дії?

Запишіть графічні слова:

білка, стрибає, шукає, виє, вовк, борсук, риє, пливе, кріт.

Перевіримо ще раз; скільки слів-дій у вас вийшло?

Завдання 5. Гра «Хова».


Ведмедю надіслали друзі зАфрикифотографію.

    Знайдіть на картинці, розфарбуйте та назвіть тварин, сховалися у джунглях.

стрибає, плаває, скаче

бігає

стрибає, бігає, скаче

бігає, нишпорить,ходить

ходить, хитаєтьсябігає

квакає

пищить

виє, гарчить

гарчить

Дії.

Що робить?

Про слова-дії.

Діти розглядають картинку, знаходять закономірність; з'єднують «неслухняне» (білка)

тварина лінія з порожні клітини. Пояснюють відповідь.

Однією лінією.

Двома лініями.

Чортять схеми.

Діти називають тварин і птахів: слон, носоріг, тигр, крокодил, жираф, зебра, мавпа, кобра, папуга.

III . Фізкультхвилинка

Розвиток зорової та слухової уваги, виборчого гальмування.

Гра "Роби те, що я показую".

Гра «Роби те, що я говорю».

або

Дівчата й хлопчики

Стрибають як зайчики,

Як жаби скачуть,

Ніколи не плачуть.
Як лисиці хвостиком виляють,

Сірих мишок наздоганяють.

Розігнулися, потягнулися,

Раз нахилилися, два нахилилися

І один одному посміхнулись.

Виконують різні рухи.

Виконують рухи за текстом вірша.

II . Основна частина (продовження)

Активізація словника, розвиток вміння ставити питання до слова-дії, формування семантичних полів.

Розширення та збагачення словника за рахунок утворення дієслів від звуконаслідування-

тивних слів.

Розвиток слухового сприйняття, почуття ритму, рими.

Розвиток слухової уваги, пам'яті.

Завдання 6. Що роблять предмети?

1). Назвіть дії, які зашифровані.

2). Що може робити кожен предмет? З'єднайте предмет із символом дії кольоровою лінією, задаючи питання.

Завдання 7. Складаємо вірш.


Усі завдання Ведмедя ми виконали. Ведмідь задоволений. Пішов у хащі у свій барліг, а нам залишив мішечок із подарунками.

Стоїть, йде, сидить, біжить, стрибає, їде (котиться), пливе, лежить (спить).

Наприклад:

м'ячик (що робить?) – стрибає, котиться, пливе, летить, лежить.

Утворюють дієслова,

За картинним планом згадують та розповідають вірш.

IV . Підсумок, рефлексія, самооцінка.

Розвиток логічного мислення, формування самооцінки пам'яті

Згадаймо, про які слова ми з вами говорили? На яке питання вони відгукувалися?

Чим ми сьогодні займалися?

Що сподобалося на занятті?

Як ви сьогодні займалися? (Що вийшло? не вийшло? Чому? Чи могли працювати краще? Що для цього потрібно?)

Виберіть сонечко, розфарбуйте.

Дякую всім велике. До побачення.

ПРИЗИ

Про слова-дії.

Що робить?

Перелік видів робіт.

Рефлексують.

Вибирають "сонечко", розфарбовують.

До побачення.

Самоаналіз фронтального заняття

вчителі-логопеда Чернецької Наталії Володимирівни

Заняття проводилося з групою учнів 1в класу, у кількості 4 осіб, які мають логопедичний висновок: загальне недорозвинення мови Ш рівня.

Тема заняття: "Слова, що позначають дію предмета".

Мета заняття: Робота над словом. Формування поняття про слова, що позначають дію предмета.

Спостерігається комплексність при постановцізавдань:

    освітні (1-3, 5);

    корекційні (4, 6-12);

    виховні (13-15).

Структура заняття відповідає логопедичним відомостям вимогам (організаційний момент, робота над пройденим матеріалом, основна частина, фізкультхвилинка, підбиття підсумків, рефлексія, самооцінка. Частини уроку логічно пов'язані між собою.

Завдання та мовний матеріал відповідали темі, меті уроку, віку дітей та логопедичному висновку.

На занятті використовувалосяобладнання :

    дидактичний посібник "Сюжет для уроку ("Теремок")";

    магнітні картинки «Звірі» (миша, жаба, вовк, заєць, ведмідь);

    музичний центр;

    диск "Звуки природи";

    друковані прописи;

На занятті було запропоновано наступнідидактичні ігри:

    "Відгадай загадки" (розвиток слухової уваги, активізація словника, розвиток логічного мислення);

    «Найуважніший» (розвиток зорових функцій, розвиток логічного мислення);

    «Хова» (розвиток зорових функцій, уваги, спостережливості).

    «Складаємо вірш» (розширення і збагачення словника рахунок освіти дієслів від звуконаслідувальних слів, розвиток слухового сприйняття, почуття ритму, рими, розвиток слухової уваги, пам'яті).

Використовувалися розвиваючі вправи :

    Хто як пересувається? (розвиток словотвірних процесів, активізація, уточнення та збагачення словника);

    «Графічний диктант» (розвиток слухового сприйняття, розвиток логічного мислення, диференціація слів-предметів та слів-дій).

    Що роблять предмети? (лексична сполучуваність слів, формування вміння ставити питання до слова-дії).

У ході заняття здійснювався диференційований підхід, фронтальна робота поєднувалася з індивідуальною.

Постійно активізувалась розумова діяльність дітей. Відпрацьовувалися всі форми мовної діяльності: слухання, говоріння, письмо, читання.

Використовувалися такі способи підтримки інтересу та уваги:

    всі вправи мали ігровий характер;

    часто змінювалися види діяльності;

    використовувалася наочність;

    усна робота поєднувалася з письмовою.

Заняття проводилося у необхідному темпі, відповідному можливостям цієї групи дітей.

У ході уроку було проведено фізхвилинку. Вправи були спрямовані на розвиток загальної моторики, зняття втоми, а також розвиток зорового і слухового сприйняття, уваги, виборчого гальмування.

Заняття побудовано з урахуванням принципу розвитку: завдання ускладнювалися, вимагали подолання труднощів. Проводилася робота з заповнення прогалин у розвитку промови, робота зі збагачення словника, розвитку граматичного ладу промови.

Також було реалізовано такіпринципи:

    доступності: завдання, вправи відповідали рівню досягнутих знань та умінь;

    свідомості: діти свідомо виконували завдання;

    принцип опори на збережені ланки: залучалися збережені аналізатори закріплення образів.

На занятті використовувалася музикотерапія (музичний супровід педагогічного процесу), тим самим створювалося позитивне емоційне тло на занятті, здійснювалася м'яка стимуляція мозку.

На занятті використовувалися наступнітехнології:

    корекційно-розвиваючі

    розвиваючі

    здоров'язберігаючі

    ігрові

Заняття проводилося у доброзичливому тоні. Протягом заняття логопед стежив за своєю промовою і промовою дитини, виправляв помилки, змушував правильно повторювати слова, у яких було допущено помилки, домагався повної відповіді питання.

Вчитель-логопед до заняття підготовлений, має план-конспект, заздалегідь підготував наочність.

вчитель-логопед доброзичливо ставиться до дітей, «відчуває» клас, вміє зацікавити дітей та підтримувати дисципліну протягом заняття.

Наприкінці заняття було підбито підсумок: діти згадали чим займалися під час уроку, що дізналися, запам'ятали, оцінили своєї роботи на занятии.

У ході заняття було вирішено всі поставлені завдання, мети було досягнуто.

Останні матеріали розділу:

Пагорби Марса: місцезнаходження та значення у хіромантії Верхній пагорб Марса
Пагорби Марса: місцезнаходження та значення у хіромантії Верхній пагорб Марса

Пагорб Марса пов'язаний із мужністю та захистом, активністю та гарячістю, сміливістю та палкістю. У найгірших своїх проявах і за нерозвиненості - наділяє...

Просочення для шоколадного торта: найкращі варіанти, рецепт з описом та фото, особливості приготування
Просочення для шоколадного торта: найкращі варіанти, рецепт з описом та фото, особливості приготування

Бісквітні коржі – це просто безмежне поле для польоту фантазії та творчості. Їхній класичний смак можна урізноманітнити і доповнити різними...

Підчеревок у духовці: найсмачніший рецепт з фото!
Підчеревок у духовці: найсмачніший рецепт з фото!

Існує багато способів приготування черевика. Найпоширеніший з них – запекти апетитний шматочок у духовці з пряними приправами та...